Niemcy Belgia Polska Francja

Protesty związków zawodowych w Belgii

Co najmniej 100 tysięcy osób przeszło w pierwszych dniach listopada ulicami Brukseli na znak protestu przeciwko planom oszczędnościowym nowego rządu Belgii.  

Demonstracja była odpowiedzią na plany premiera Charlesa Michela, który zaczął swoje urzędowanie 11 października. Zapowiedział m.in. podwyższenie wieku emerytalnego z 65 do 67 lat (począwszy od 2030 r.). Od 2015 r. płace i świadczenia socjalne nie mają być jak co roku indeksowane, co przyczyni się do wzrostu kosztów utrzymania. Manifestujący sprzeciwiali się również planom przewidującym niższe dodatki na dziecko, droższą edukację i opiekę nad dziećmi, a także droższy transport publiczny i wyższe ceny energii.

Protest został zorganizowany przez trzy belgijskie związki zawodowe: chadecki CSC, socjalistyczny FGTB i liberalny CGSLB. Wielu demonstrantów przyjechało z północy i południa kraju. Byli to pracownicy m.in. takich firm jak Delhaize, Picanol, bpost, Techspace Aero, pracownicy portowi, hutnicy. Oprócz nich udział w demonstracji wzięli przedstawiciele innych zawodów, w tym także członkowie partii opozycyjnej.

Protesty mają potrwać do 15 grudnia. Na ten dzień zapowiedziano strajk generalny.

 

Delegowanie pracownika budowlanego za granicę

  • Legalna praca dla polskich podwykonawców, Pracownik budowlany, Aspekty prawne, Dokumenty do pracy w Unii Europejskiej, Budowy za granicą, Delegowanie pracowników